Skip to content

Committees & Councils

2019-2020 Water Utility Council Members

2019-2020 WUC Committee Roster

WUC Meeting Schedule

All WUC meetings will be held at 9:30am at PMAA in Wormleysburg except for the meeting which will be held at the annual conference.

September 28, 2018
December 6, 2018
February 21, 2018
April 18, 2019 at The Hershey Lodge

 

COMMITTEE RE-STRUCTURING FOR 2014

2019-20 Committee Directory

Reports to Chair:
Chris Evans

Education and Technical Council

Keith Johnston
Chester Water Authority
PO Box 467
Chester, PA 19016-0467
Phone: 610-876-8185
Fax: 610-499-5993
kmjohnston@chesterwater.com

 

Strategic Planning Committee
Dan Preston: Past Past Past-Chair
North Penn Water Authority
P.O. Box 1659 Lansdale, PA  19446-0813
Phone: 215-855-3617 Fax: 215-855-2756
dpreston@northpennwater.org

Water Utility Council

Chair: Patrick Caulfield
Schuykill Co. Municipal Authority

Date Elected:April 2019/1st term

 

Reports to Chair-Elect: Craig Palmer

Conference Committee
Craig Palmer

Manufacturers/Associates Council (MAC)

Tim Trout
Ferguson Water Works
123 Willow Drive
Easton, PA 18045-7479
Phone: 610-923-7222
Fax: 610-923-7471
E-mail: tim.trout@ferguson.com

Exhibit & Host Sub-Committee

Tim Trout
Ferguson Water Works
123 Willow Drive
Easton, PA 18045-7479
Phone: 610-923-7222
Fax: 610-923-7471
E-mail: tim.trout@ferguson.com

Local Arrangements
Amy Batdorf
Schuylkill County Municipal Authority

 

Reports to Vice Chair:
Jim DeWolfe

Young Professionals Committee
Eloise Gibby

 

Water For People Committee

Robert McIntyre
Stone Hill Contracting Co., Inc
252 W. Swamp Road, Suite 19
P.O. Box 1370
Doylestown, PA 18901
Phone: 215-340-1840

Membership Committee
TBD

 

Diversity Committee
vacant

 

 

Reports to Past-Chair: Peter Lusardi

Abel Wolman Award

Doug Komandt, Wilkinsburg Penn Joint Authority

Fuller Award Committee

Peter Lusardi, GHD

David A. Long Educational Scholarship Committee

Curt Fontaine
Municipal Authority of Westmoreland Co.


Nominating Committee

Peter Lusardi, GHD

 

Operators Meritorious Award Committee
James DeWolfe
Vice-Chair

Samuel Baxter Award Committee
James DeWolfe
Vice-Chair

Special Recognition Awards Committee

Gene Koontz
Curt Fontaine
John Muldowney

Reports to Education/Technical Council

Distribution Committee

Paul Handke
PA DEP
SWRO
E-Mail: phandke@pa.gov

Information Technology Committee

Mark Bowen
GIS & CMMS Manager
Lehigh County Authority

mark.bowen@lehighcountyauthority.org

Office – 610-398-2503 Ext. 163
Mobile – 610-850-3495

Activated: September 26, 2018

Management/Finance Committee
vacant

Maintenance Mgt Committee
vacant

Public Relations Committee

Matthew Junker
Municipal Authority of Westmoreland Co.
mjunker@mawc.org

 

Security and Emergency Preparedness Committee

Dr. Stan States
6433 Forward Avenue
Pittsburgh, PA 15217
412-334-1543
e-mail: stanthewaterman@yahoo.com


Small Systems Committee

vacant


Water Resources Committee

Jason Marie, PE
Vice President (Water/Wastewater Division)
Mott MacDonald
325 Chestnut Street
Suite 300
Philadelphia, Pennsylvania 19106

 

Phone: 215-399-9595

Phone: 215-627-2277
Fax: 215-627-2278
jason.marie@mottmac.com


Water Technology Committee

vacant


Water Loss Committee
Tanya Dierolf
Capital Region Water
212 Locust Street, Suite 500
Harrisburg,PA  17101
717-216-5259
tanya.dierolf@capitalregionwater.com

Water Loss Committee 2019

Best Practice in Water Loss Control: Improved Concepts for 21st Century Water Management

AWWA Water Audit Best Practice Flyer 

 

 

  • PA-AWWA Recognizes Our Gold Sponsors

    Partnership for Safe Water

    PaWARN

  • Public Notification Providers

Find us on Facebook
Back to Top